Kim jesteśmy.
Stowarzyszenie Polsko – Kanadyjskie w Calgary jest organizacją społeczno-kulturalną skupiającą, na zasadach dobrowolności, Polaków i Kanadyjczyków polskiego pochodzenia zamieszkałych w Albercie. Celem naszej organizacji jest działalność na rzecz zachowania polskiej kultury, polskich tradycji i języka polskiego.
Współpracujemy z istniejącymi organizacjami polonijnymi na rzecz i dla dobra środowiska polonijnego. Patronujemy także polskim imprezom kulturalnym.
Jesteśmy organizacją zachowującą bezstronność polityczną i wyznaniową.
Najważniejsze wydarzenia w historii Stowarzyszenia Polsko-Kanadyjskiego w Calgary.
W latach 20-tych XX wieku intensyfikuje się emigracja z Polski do Kanady. W Calgary i okolicach osiedla się sporo emigrantów z Polski, pracując na farmach, przy budowie kolei czy przy wyrębie lasów.
15 listopada 1931
W domu Karola Słotwińskiego, spotyka się 25 osób narodowości polskiej, powołując do życia Polskie Towarzystwo w Calgary, które zwyczajowo nazwano „Polonia”, a później „Klub Polski”. Pierwszym prezesem zostaje Karol Słotwiński. W 1932 r. „Klub Polski” liczy już 86 członków. Wkrótce powstaje biblioteka i kółko dramatyczne.
Rok 1934
Powstaje pierwsza sobotnia szkoła polska dla 17 dzieci. Organizowane są kursy języka angielskiego, powstaje chór a dwa lata później, Koło Młodzieży.
Rok 1939
Po wybuchu II Wojny Światowej powstaje Komitet Pomocy Polsce. Organizowane są zbiórki pieniędzy na rzecz uchodźców, sierot i jeńców. Przez czas wojny członkowie Związku angażują się w prace na rzecz Kanadyjskiego Czerwonego Krzyża (szycie odzieży, pieczenie i sprzedaż ciast, wysyłka paczek, sprzedaż znaczków oszczędnościowych, pikniki dobroczynne).
Październik 1944
Powstaje pomysł budowy własnego Domu Polskiego. Rozpoczyna się akcja zbiórki pieniędzy na budowę domu. Ostatecznie zakupiony zostaje budynek od lokalnej społeczności włoskiej pod adresem 313 4 Street NE.
Luty 1945
Odbywa się pierwsze zebranie w nowym Domu Polskim
16 lipca 1946
Inkorporacja Związku Polaków w Calgary (ang. Polish Alliance, Calgary)
11 maja 1952
Powstaje KPK Okręg Alberta z siedzibą w Edmonton. Pierwszym prezesem zostaje Jan Liss.
4 kwietnia 1971
Podjęta jest rezolucja o zmianie nazwy organizacji z „Związek Polaków w Calgary” na „Stowarzyszenie Polsko Kanadyjskie w Calgary” (ang. Polish Canadian Association of Calgary). Nowa nazwa Stowarzyszenia zaczyna obowiązywać od 28 maja 1971.
1 czerwca 1975
Zapada decyzja o budowie nowego Domu Polskiego (Polish Canadian Cultural Centre). Powołany zostaje Komitet Budowy.
1 sierpnia 1980
Wskutek porozumienia z miastem Calgary, Stowarzyszenie uzyskuje prawo własności do terenu zajmowanego przez Dom Polski, potwierdzone w aktach hipotecznych.
21 czerwca 1981
Poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego Domu Polskiego. Rozpoczęcie budowy.
21 grudnia 2006
Podpisanie “Umowy Współwłasności” pomiędzy PCA i Stowarzyszeniem Polskich Kombatantów, Koło Nr 18 w Calgary. Organizacja Kombatantów zostaje współwłaścicielem Domu Polskiego.
7 sierpnia 2013
Uroczystość wbicia pierwszej łopaty pod rozbudowę Domu Polskiego. Powstaje nowa Sala Kombatanta oraz Sala Pamięci.
27 września 2014
Nowa Sala Kombatanta zostaje uroczyście oddana do użytku.